KIŞ AYLARINA ÖZEL DOĞAL ANTİBİYOTİK BESİNLER

blog yazısı ekle !

KIŞ AYLARINA ÖZEL DOĞAL ANTİBİYOTİK BESİNLER

Havaların soğumaya başladığı bu kış günlerinde grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıkları artmaya başlar. Kış aylarında kapalı mekânlarda zaman geçirme süresi artar, kullanılan toplu taşıma araçlarıyla nezle ve grip gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski artar. Nezle ve gribe yakalandığınızda şikâyetlerinizi azaltmak ya da soğuk algınlığına karşı vücudunuzu korumak besinlerle sağlanabilir. Mutfağınızda bulunan ve ilaca ihtiyacınız olmadan sizi bu rahatsızlıklardan koruyabilen besinlerle doğal ilaçlar hazırlayabilirsiniz. Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirecek doğal antibiyotik özelliği olan besinlerle çeşitli çorbalar hazırlayabilir, vitamin deposu içeceklerle kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler
Doğal Antibiyotik Etkisi Olan Besinler

Aslında her zaman elimizin altında olan veya ulaşabilirlik dereceleri oldukça yüksek olan mutfağımızdaki besinler, vücudumuzda doğal antibiyotik görevi görürler. Bu besinleri kullanarak hazırlayacağınız yiyecekler ile soğuk algınlıklarına karşı vücudunuzu koruyabilir bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Bal

Doğal antibiyotik etkisi olan önemli bir besin maddesi olan balın anti bakteriyel ve antiviral özeliği vardır. Bu özelliklerinden dolayı vücudun bağışıklık sistemini olumlu olarak destekler. Hastalıklara karşı vücut direnci oluşturan bal ayrıca gün boyu enerjinizi korumanıza yardımcı olur. Sabahları ılık su ile birlikte 1 tatlı kaşığı bal tüketmenizi nezle ve grip algınlığına karşı sizi korur.

Zencefil

Birçok ilacın yapımında da etken madde olan kullanılan zencefilin içeriğinde yer alan gingerol, ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak fonksiyon görür. Ayrıca yatıştırıcı etkiye de sahip olan zencefil, özellikle soğuk kış günlerinde taze olarak rahatlıkla tüketilebilir. Taze zencefil kabuğu soyularak ince ince doğranır ve yaklaşık 20 dakika ılık limonlu suda bekletilip gün boyu 3-4 kez tüketildiğinde soğuk algınlığına karşı vücudu korur ve öksürük, boğaz ağrısı gibi semptomların azalmasına yardımcı olur.

Soğan ve Sarımsak

Tarihin başlangıcından beri sofralarda yer alan soğan ve sarımsak içeriğindeki sülfür bileşiklerinden dolayı antibiyotik özelliği olan ve vücudun bağışıklık sistemini destekleyen iki önemli sebzedir. Kış aylarında tüm yemek ve çorbalarınıza ekleyerek vücut bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Çörek Otu

Antibiyotik etkisi olan bir diğer çeşni verici olan çörek otu genelde pasta ve böreklerde kullanılır. Günde 1 tatlı kaşığı çörek otunu peynirinizle ya da sade olarak ağızda çiğneyerek tüketirseniz, vücut bağışıklık sisteminizi destekleyerek hastalıklara karşı direncinizi arttırabilirsiniz.