AFRODİZYAK BESİNLER

blog yazısı ekle !

AFRODİZYAK BESİNLER

İnsan vücudu ile ilgili her olayda besinlerin doğrudan veya dolaylı mutlaka etkisi vardır. Yüzyıllar boyunca besinlerin afrodizyak etkisi olduğuna inanılmış ve bu durumla ilgili olarak birçok araştırma yapılmıştır. İşte afrodizyak etkisi olduğu kanıtlanmış besinler:

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Zencefil: Özellikle mide rahatsızlıkları ve hazımsızlığın tedavisinde kullanılan ve içeriğindeki fenol bileşikler nedeniyle antioksidan etkisi olan zencefil, cinsel isteği de arttırıcı özelliktedir. İçeceklerin ve yiyeceklerin içersine düzenli olarak günde 1 tatlı kaşığı kadar kullanılması cinsel performansı arttırır.

Çilek: Yüksek C vitamini içeriğine sahip olan ve yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan çilek, cilt güzelliğini de arttıran afrodizyak besin maddelerinden biridir.

Fındık: Yüksek E vitamini ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren fındık, enerji verici bir besin maddesidir. Yüksek kalorili olmasının yanı sıra beden ve zihin yorgunluklarına da iyi gelmektedir. Fındığın afrodizyak etkisi yüzyıllardan beri bilinmektedir.

Vanilya: Daha çok kek ve pasta türlerinde farklı ve lezzetli aromasından dolayı kullanılan vanilya, sinirleri güçlendirici etkisi ile de bilinmektedir. Vanilya da afrodizyak etkiye sahip bir diğer besin maddesidir.

İncir: B vitaminleri ve E vitamini açısından oldukça zengin bir kaynak olan incir, enerji verici bir besin maddesidir. Sindirimi kolaylaştırıcı ve bağırsakları çalıştırıcı etkisinden dolayı diyet yapanların da sıklıkla başvurduğu bir besin maddesidir. Özellikle erkeklere cinsel gücü arttırıcı özelliğinden dolayı önerilmektedir.

Muz: Yüksek potasyum içeriğinden dolayı vücudun su ve elektrolit dengesini düzenlemesine yardımcı olmaktadır. İçeriğinde yer alan bromelain isimli enzim, libidoyu arttırıcı etki göstermektedir. Özellikle erkeklerde cinsel performansı ve gücü arttırıcıdır.

Çikolata: Beyin fonksiyonlarını hızlandırıcı etkiye sahip olan çikolatada 2 önemli madde bulunmaktadır. Birisi seratoninin yapısında bulunan rahatlatıcı etki yaratan triptofan ve diğeri ise mutluluk hormonu olarak da bilinen feniletilamindir. Aşk hissine kapılanların beyninde feniletliamin salgılanma miktarı artmaktadır. Buna istinaden çikolatanın afrodizyak bir besin maddesi olduğu düşünülmektedir.

Kereviz: İdrar söktürücü özelliği ve vücuttan toksin maddeleri arttırıcı özelliğinden dolayı özellikle diyet listelerinde sıklıkla yer verilen kereviz, cinsel isteksizliği de önlemektedir. Ayrıca emzirme döneminde süt salgı bezlerini de uyararak sütün salgılanmasını artırmaktadır.