ETKİLİ BİR DİYET İÇİN KURTULMANIZ GEREKEN 5 KÖTÜ ALIŞKANLIK

blog yazısı ekle !

ETKİLİ BİR DİYET İÇİN KURTULMANIZ GEREKEN 5 KÖTÜ ALIŞKANLIK

Ankara 'da bulunan diyetisyenler ve sağlıklı beslenme uzmanları, gündelik hayatımız boyunca sıklıkla duyduğumuz ve çok da sorgulamadan kabul ettiğimiz bazı bilgiler hakkında ki gerçekleri açıklığa kavuşturmak gerektiğini belirtiyorlar.

1 AKŞAM 8 'DEN SONRA YEMEK YEMEYİN

Yanlış. Son öğününüz bir önceki öğünleriniz ile bağlantılıdır. Unutmayın günlük kalori ihtiyacınızı 5 öğüne böldüğünüzü düşünürseniz, bu öğünün bir tanesinin akşam saat 8 'den sonraya denk gelmesi sizin için durumu değiştirmeyecektir. Çünkü gün içinde aldığınız kalori miktarı belli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey, son öğününüze karbonhidrat içeren gıdaları bırakmamanızdır, çünkü bu şekilde alına enerji depolanacak ve yağa dönüşecektir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


2. ÜZERİNDE "LIGHT" YAZIYORSA İYİDİR

Hayır… Light ürünler bunların iyi oldukları anlamına gelmez. Light gıdalar belki daha az kalori içerebilirler ancak bu sefer de yüksek sodyum, kimyasal katkı maddeleri ve tatlandırıcılar içerirler. Belki bu gıdaları tüketirken daha az kalori almış oluyorsunuz ancak vücudunuza giren sodyum miktarı artmış oluyor. Bu yüzden normal bir krem peyniri mi, yoksa light olanı mı derseniz, elbette içeriği ile oynanmamış bir ürün tercihiniz olmalıdır.

3 SAĞLIKLI GIDALARDAN İSTEDİĞİNİZ KADAR TÜKETEBİLİRSİNİZ

Elbette mantıklı bir yaklaşım değil. Bütün gıdalar içerisinde kaloriler, şekerler, sodyum ve yağlar vardır. Bu yüzden aldığınız porsiyonları ve zamanlarını mutlaka dengelemeniz gerekir. Tam buğdaylı bir ekmekten hazırladığınız bir sandviç tabii ki size bir fayda sağlamayacaktır.

4. EGZERSİZ YAPIYORSANIZ KALORİ KONTROLÜNE GEREK KALMAZ

Büyük bir hata. Çünkü takip ettiğiniz egzersiz programı alacağınız tüm kalorileri yakmanızı sağlamaya yetmiyor olabilir. Egzersiz diyet programınızın içerisinde kesinlikle yer almalıdır ancak aldığınız kalorilerinde yakından takibi gerekir.

5. ÖĞÜN ATLAMAK KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR

İmkânı yok… Önemli olan günde 5 öğün yemektir. Böylelikle metabolizmanızı hızlandırmış ve canlı tutmuş olursunuz. Ayrıca kendiniz i aç hissetmez ve vücut fonksiyonlarınızı çalışır halde tutmuş olursunuz. Eğer bunun tam tersini yaparsanız, metabolizmanızda bir gecikmeye neden olur, yemek yeme isteğinizi artırır ve bu boşluğu doldurmak için karbonhidrat tüketimine yönelirsiniz.