İŞYERİNDE TÜM GÜN OTURMANIZI ÖNLEMENİN BASİT YOLLARI

blog yazısı ekle !

İŞYERİNDE TÜM GÜN OTURMANIZI ÖNLEMENİN BASİT YOLLARI

Şu anda bu yazıyı okuyorsanız, yazıyı okumakla kalmayıp okuduklarınızı da uygulamaya geçirmelisiniz.

Yapılan bir çalışmaya göre günde 2 saat televizyon başında zaman geçiren insanların ömürlerinin % 13 azaldığı saptanmıştır. Ve maalesef ki iş hayatını seçen kadınların büyük bir kısmı günlerinin büyük kısmını bilgisayar başında oturarak geçirmektedir. Bütün gün oturarak çalışmaktan kaçınan kadınlara birkaç önerimiz var.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Çalışma Masanızı Yeniden Tasarlayın

İşyeri masanızda çekmecelerde ve gözlerde bulunan tüm şekerlemeler, kek, bisküvi ve pastaları ortadan kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Masanızın üstünde mutlaka su bulundurun. Eğer su içmekten pek hoşlanmıyorsanız, ılık su içersine biraz zencefil, karanfil, nane ve limon ya da portakal ekleyerek bir sürahi su hazırlayın. İşte bulunduğunuz süre boyunca su içmeyi alışkanlık haline getirin. Dik oturmaya gayret edin ve oturduğunuz her yarım saatte bir beş dakikalık kültürfizik hareketleri yapabilir ya da masanızın etrafında küçük yürüyüşler yapabilirsiniz.

Telefon Konuşmalarınızı Yürüyerek yapabilirsiniz.

Teknolojinin bize sunduğu en büyük tasarım harikasından biri olan cep ve telsiz telefonları, bizim masaya bağımlılığımızı ortadan kaldırır. Düşünün işyerinde gün boyu ne kadar çok telefon konuşması yaptığınızı. Telefon konuşmalarınızı volta atarak yaptığınızda kalori harcamanız yükselecektir.

Öğle Aralarında Ufak Yürüyüşler Yapabilirsiniz

İşyerlerinde mutlaka öğle molası hakkınız vardır. Öğle molalarında eğer dışarıda yiyorsanız 15 dakika yürüyüş mesafesinde bir restaurant seçebilir ve bu restauranta yürüyerek gidip gelebilirsiniz. Eğer işyerinde yemek yiyorsanız yemek öncesi ve sonrası 15 er dakikalık kısa yürüyüşler deneyebilirsiniz.

İşe Gidip Gelirken Yürümeyi Tercih Edebilirsiniz

İşyeriniz eğer evinize yürüme mesafesinde ise bu seçeneği uygulamanız oldukça kolaydır. Eğer işyeriniz evinize uzaksa ve arala gidip geliyorsanız bir durak önce inip işyerinize yürüyerek gidebilirsiniz. Tabi topuklu ayakkabı giyiyorsanız bu oldukça zor olabilir. Bunu önlemek için yanınızda bir spor ayakkabı taşıyabilir ve egzersizinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İşyerinde egzersiz yapmak, hücrelere daha çok oksijen gitmesini sağlar ve kendinizi motive olmuş hissedersiniz. İşyerinde yaşadığınız stresi ve gerilimi azaltıcı etkiye sahip olan egzersiz, iş yaşantınızda başarılı olmanızın yollarını açacaktır.