YEMEKLERİNİZİ DAHA SAĞLIKLI PİŞİRMENİZİN 4 YOLU

blog yazısı ekle !

YEMEKLERİNİZİ DAHA SAĞLIKLI PİŞİRMENİZİN 4 YOLU

Ankara ' da bulunan diyetisyenler, diyetiniz içerisinde neleri yemek için seçtiğiniz kadar, onları hangi yöntemlerle pişirdiğinizin de önemli olduğunu belirtiyorlar. Çünkü bir yiyeceğin pişirilme şekli onun besleyici yönü üzerinde büyük değişimlere yol açabilir. Bunu açıklayabilecek en güzel örnek, beyaz et olarak tercih ettiğimiz tavuk etidir. Eğer tavuk etinin haşlayıp yemek isterseniz tabii ki bu çok sağlıklıdır, ancak tavaya atıp kızarttığınız zaman uzak durmanız gereken bir yiyecek olur.

Bu yüzden bizler de sağlıklı olarak bilinen gıdaları seçerek hazırlayacağınız yemeklerin bu özelliklerini kaybetmemesi için size bazı bilgiler vereceğiz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

1. BUHARDA PİŞMİŞ YEMEKLER

Bu yöntem protein kaynaklı gıdalarınızı ve sebzelerin tümünü pişirmek için tercih edilebilecek en kolay ve ekonomik yoldur. Yemeklerinizi buharda pişirdiğiniz zaman içerisinde ki tüm besleyici maddeleri muhafaza etmiş olursunuz ve pişirme işlemi sırasında herhangi bir yağ veya benzeri ürün kullanmazsınız. Tabii ki lezzet açısından bakıldığında buharda pişmiş yemekler önceliği almayacaklardır ama yine de bir gıdanın hazırlanmasında ki en sağlıklı yoldur.

2. HAŞLAMA

Haşlama, tıpkı buharda pişirme yöntemine benzer ancak aralarında ufak farklılıklar bulunur. Bu yöntem, yemeklerinizin çok daha hızlı pişmesini sağladığı gibi aynı zamanda içerisine katabileceğiniz başka tat verici otlar ve sebzelerle yemeğin lezzetini kolayca arttırabilirsiniz. Aynı zamanda kaynatmak yemeklerin içerisindeki vitaminlerin olduğu gibi üzerinde kalmasını sağlar. Sırf bu yönüyle bile tercih edilebilecek bir yöntemdir, belki hazırlanan ürünlerin dokusu göze çok hoş gelmeyebilir ancak çeşitli sunum teknikleriyle de bu açığı kapatılabilir.

3. FIRINLAMA

Yemeklerinizi fırında pişirmek onları kızartmaktan çok ama çok daha iyidir. Fırınlamak aynı zamanda yemeğinizin lezzetini de inanılmaz derecede artırabilir ve tüm bunları sağlarken sizin fazladan yağlar kullanmanıza gerek kalmaz. Tek yapmanız gereken içerisine katabileceğiniz domates, biber, sarımsak, soğan gibi sebzelerle hem içeriğinde ki besleyiciliği hem de lezzetini arttırmaktır. Fırında pişirmenin bir başka faydası da yemeğinizi hazırladıktan sonra içeriğinde ki fazla yağı da kolayca uzaklaştırabilmenize imkân sağlamasıdır.

4. IZGARA

İster bahçenizde ki barbekünüz olsun, isterse mutfağınız içinde bulunan küçük bir ev ızgarası, yemeklerinizi bu yöntemle pişirmek çok iyi başka bir yoldur. Bu yöntemle birlikte, kendi damak zevkinize göre kullanacağınız baharatlar ile yemeğinizi oldukça lezzetlendirmiş ve besinlerin içerisinde ki zararlı yağlardan vücudunuzu tamamen uzak tutmuş olursunuz.

Unutmayın, yemeğinizi pişirirken her türlü yağdan uzak duracak olmanız sizin için en sağlıklı seçim olacaktır. Hatta nispeten daha faydalı olarak nitelendirilebilecek yağlardan bile uzak durmalısınız.

Ayrıca burada bahsedilen yöntemler dışında, fritözde veya tavada kızartılmış yiyecekleri de bir pişirme yöntemi olarak düşünmemelisiniz. Bu şekilde yoğun yağ içerisinde hazırlanan gıdalar sağlığınıza bir fayda getirmeyeceklerdir. Bu yüzden siz de bu tavsiyeleri takip ederek hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlıklarını korumuş olabilirsiniz.