DİYETİNİZİ BOZMAYIN

blog yazısı ekle !

DİYETİNİZİ BOZMAYIN

Bir çok insan, düzenli olarak belli bir süre takip ettikleri diyetlerini bozmaktan oldukça şikayetçidir. Bazen bu gerekçeler hedefimize ulaşamadığımız da kendimizi daha iyi hissetmek için uydurduğumuz bir mazeret olarak da kullanılır. Her ne amaçla olursa olsun, size diyetinizi bozduran bu kötü alışkanlıkların bazılarının üstesinden gelmek imkansız gibi gözükse de bir çoğu hayatınız da yapacağınız bazı ufak değişikliklerle kolayca giderilebilir.

Ankara' da ki diyetisyenlerimiz de bu kolay değişikliklerden 5 tanesini sizin için seçti.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


1. EVİNİZDEKİ SAĞLIKSIZ GIDALAR

Hepimiz insanınız ve eğer bu sağlıksız gıdalar gözünüzün önündeyse, er ya da geç onu yersiniz. Erişebildiğiniz her yiyecek sizin için cazip bir seçimdir. Onları gizlemek bile uzak durmanıza yardımcı olmaz. Diyetiniz için uygun olmayan gıdaları kendiniz için olmasa bile evde bulunan diğer aile bireyleri veya çocuklarınız için alıyor olabilirsiniz ancak en azından sizin tercih etmeyeceğiniz aromalara sahip olanları alabilirsiniz. Ancak bu tür gıdaların evinize girmesini engellemenin en doğru yolu, ailenizle konuşmak ve onlardan size bu konuda yardımcı olmalarını ve anlayış göstermelerini talep etmektir.

2. AİLENİZİ BİLGİLENDİRİN

Özellikle bu bölümü net olarak halletmeniz gerekmektedir. Diyete başladığınız zamanlarda mutlaka ailenizle bu konuyu konuşun ve onlara hedeflerinizi, uygulayacağınız diyet programını ve içeriğini anlatın. Çünkü evinizin içinde onların kötü yemek alışkanlıkları devam ettiği sürece sizin de diyetinizin dışına çıkmanız bir o kadar kolaylaşır. Tabii ki aile bireylerinize de çok fazla baskı yapmak doğru olmayacaktır ancak onlar da belirli bir anlayışı size gösterip, diyetiniz dışında kalan yiyecekleri en azından sizden uzakta tüketebilirler.

3. İŞ HAYATINIZ


Diyetlerinin dışına çıkmak zorunda kalan kişilerin en fazla sebep olarak gösterdiği konulardan bir tanesi de, iş hayatlarında ki yoğunluk ve strestir. Ancak bunun sizin için bir bahane olmasına artık bir son verin. Her pazar haftalık planınızı oluşturun ve ona mutlaka sadık kalın. Hazırlayacağınız programda hangi yemekleri yiyeceğiniz, ne zaman öğünlerinizi yiyip, ne zaman ufak atıştırmalar yapabileceğinizi belirleyin ve ne kadar yoğun olursanız olun bir egzersiz zamanını kendinize ayırın.

4. SEYAHAT

Eğer seyahate çıkmanızı gerektiren bir durum olursa, gideceğiniz yerde diyetiniz için gerekli olan yiyecekleri temin edip edemeyeceğinizi mutlaka önceden araştırın. Gerekiyorsa, götürebileceğiniz bazı atıştırmalıkları veya takviye gıdaları yanınızdan ayırmayın. Dahası, özellikle bulunduğunuz otellerin spor salonlarını kullanmayı ihmal etmeyin ve ayrıca açık büfeye sahip olsalar bile siz mutlaka sağlıklı gıdaları tercih edin.

5. UNUTKANLIK

Çok mantıklı bir gerekçe gibi hissettirmese de, diyet programının dışına çıkmanıza neden olan durumlardan biri de unutkanlıktır. Bununla ilgili karşılaşılan bahanelerin başında ise; Öğlen yemeğinizin yanınızda olmaması, spor ayakkabınızı evde bırakmak veya diyet listenizde bulunmayan bir gıda grubunu tüketmek gibi durumlar gelir. Eğer siz de formda kalmak veya zayıflamak istiyorsanız diyet programınızın dışına çıkmamak için hazırlığınızı her zaman önceden yapın.