GECE ATIŞTIRMALARINI ÖNLEMENİN YOLU

blog yazısı ekle !

GECE ATIŞTIRMALARINI ÖNLEMENİN YOLU

Herkesin bildiği gibi akşam yatmadan önce yenilen yemeklerin sağlığımız açısından oldukça olumsuz etkileri vardır. Özellikle uyku düzenimiz ve göbek bölgemiz için hiç bir faydası yoktur.

Ankara diyetisyenleri de geç saatlerde yemek yenildiği zaman metabolizmanın verdiği en doğal tepkinin bu kalorileri depolamak olduğunu belirtmektedir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara DiyetisyenlerBelki bu alışkanlığın üstesinden gelmek zor görünebilir ancak yine de aşağıda bahsedilen bazı tavsiyeleri uygulamak sizlere yardımcı olabilir.

1. GÜN İÇİNDE YETERİ KADAR YİYİN

Metabolizmanızı şaşırtarak akşamları daha çok yemek yemeyin. Günlük aktiviteleriniz için ihtiyacınız olan gıdaları, mümkün olduğunca günün sabah ve öğlen saatlerinde almaya özen gösterin. Hatta özellikle ağır yemekleri öğlen yemeğinize bırakabilirseniz, akşam yemeklerinde kendinizi çok aç hissetmemiş olursunuz ve iştahınızı kontrol edemeyip aşırıya kaçmazsınız.

2. DENGELİ BİR ÖĞÜN OLUŞTURUN

Akşam yemeğinde yediklerinizin yarısının sebzelerden, dörtte birinin proteinlerden ve kalanın da sağlıklı karbonhidratlardan oluşmasını sağlayın. Böylelikle tokluk hissiniz daha fazla ve uzun sürecektir.

3. YEMEK SONRASI TATLI HAKKINIZ

Burada ki amaç, akşam yemeğinizden hemen sonra tatlınızı üzerine yiyerek, beyninizi artık yemek yemekle işinizin bittiğine inandırmak ve artık ilerleyen saatlerde başka yiyecek gelmeyeceğini düşünmesini sağlayıp, kendi metabolizmal faaliyetlerine devam edebilmesini teşvik etmek ve dinlenme haline geçişini sağlamaktır.

4. YENİ BİR ALIŞKANLIK EDİNİN

Akşam yemeği sonrası yeniden bir şeyler atıştırmak istediğiniz zamanlarda ilgilenebileceğiniz bir uğraş bulmanız oldukça faydalı olacaktır. Bunun için ilginizi çeken herhangi bir hobi edinmeniz veya dikkatinizi toplayacak başka şeyler yapmanız yeterli olacaktır.

5. DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN

Gece atıştırmalarını önlemenin en basit yollarından biri dişlerinizi fırçalamaktır. Akşam yemeğinizi yedikten yaklaşık yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayın, böylece ilerleyen saatlerde bir şey atıştırmak istemezsiniz. Çünkü kimse tekrar dişini fırçalamak istemez.

Eğer siz de bu yöntemleri uygulayıp bunlar dışında kalan başka tavsiyeler için bir uzmandan yardım almak isterseniz, Ankara diyetisyenleri ile iletişime geçebilirsiniz.