SAĞLIKLI BESLENİRKEN BÜTÇENİZİ KORUMANIN YOLLARI

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI BESLENİRKEN BÜTÇENİZİ KORUMANIN YOLLARI

Ankara 'da bulunan diyetisyenler çoğu kişinin sağlıklı beslenmek istediğini ancak bu gıdaların diğer zararlı gıdalardan daha pahalı olduğunu söylediklerini belirtiyorlar. Ankara diyetisyenleri olarak bizler de size bu yönde yardımcı olacak bazı bilgileri kısaca paylaşmak istiyoruz.

1. İNDİRİMLERİ TAKİP EDİN

Birçok süpermarket veya sağlıklı ürünler satan yerler yaptıkları indirimleri veya özel günleri internet sitelerinden veya e-mail yoluyla kayıtlı üyelerine özel olarak duyuruyorlar. Bunun için siz de sıklıkla alış veriş yapmayı tercih ettiğiniz yerleri yakından takip etmeye çalışarak, özel indirimlerden faydalanmaya çalışın. Bu sayede ne kadar çok kar ettiğinizi gördüğünüz de sizlerde memnun olacaksınız.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


2. ALIŞVERİŞE HİÇBİR ZAMAN AÇ KARNINA ÇIKMAYIN

Market alışverişine çıktığınız her zaman mutlaka önceden sağlıklı bazı atıştırmalıkları yiyerek veya yanınıza alarak gitmeye özen gösterin. Aynı şekilde eğer yanınızda çocuklarınız da varsa onların da iştahını kontrol etmenizi sağlayacak bazı yiyecekleri yanınızda bulundurun. Böylece karnınız aç olduğu için gördüğünüz her ürünü almaya çalışmak yerine, kendi programınıza uygun gıdaları rahatlıkla seçebilirsiniz.

3. YEREL MARKALARI TERCİH EDİN

Aldığınız sağlıklı gıdaların mutlaka yerli üreticiler tarafından sağlanmış olduğuna veya tercih ettiğiniz marketin kendi markası altında ürettirdiği gıdaları alamaya dikkat edin, böylece olması gerektiğinden daha fazlasını ödemek zorunda kalmayacaksınızdır.

4. DONMUŞ GIDALARI ALABİLİRSİNİZ

Eğer bulunduğunuz bölgede, taze sebze ve meyveler çok pahalıysa, o zaman dondurulmuş hallerini tercih edebilirsiniz. Böylece hem aynı miktarda vitamin ve mineralden faydalanmış olup hem de yemek pişireceğiniz zamanlarda ihtiyacınız olan kısmını eriterek kullanıp, kalanını çok daha uzun süreler saklayabilirsiniz.

5. MEVSİM SEBZELERİNİ VE MEYVELERİNİ TÜKETİN

Sağlıklı beslenme amacıyla yaptığınız alışverişlerinizde size ne fazla yararı sağlayacak şeylerin başında, alacağınız ürünleri yetiştiği mevsimlere denk getirmek olacaktır. Böylece bu gıdaları daha ucuz fiyatlarla ve daha fazla miktarlarda satın alabilirsiniz. Örneğin yazın aldığınız bazı meyveler bundan 5 ay sonra 10 katı fiyatına çıkacaktır. Dolayısıyla eğer imkânınız varsa taze aldığınız sebze veya meyveleri dondurarak da saklayıp, mevsimi dışında da tüketmiş olabilirsiniz.

Elbette tüm bu tavsiyelere ek olarak size en çok yardımcı olacak şey planlamadır. Bu yüzden daima diyetisyeniniz ile iletişimde olup, size uygun beslenme programları çıkarmasını sağlayın ve bu yolla neler almanız gerektiği ile ilgili daima bilginiz olsun.