DEPRESYONU ENGELLEYEN BESİNLER

blog yazısı ekle !

DEPRESYONU ENGELLEYEN BESİNLER

Güneş ışınlarının artık kendini saklamaya başladığı ve günlerin giderek kısaldığı sonbahar ve kış aylarında mevsime bağlı depresyon oluşumu sık görülmeye başlıyor. İnsana enerji veren güneş ışıklarının azalması, kara gecelerin fazlalaşması, sonbahar ve kış mevsimlerinin karamsarlığını artırıyor. Bu mevsimlerde yaşanan stres katsayısı artıyor, karamsarlık ve hüzün duyguları artıyor. Bu duygulara bir de soğuk hava eklenmesi ve bağışıklık sisteminin sekteye uğrayarak vücudun enfeksiyonlara yakalanması da eklendiğinde depresyonla karşı karşıya kalmak kolaylaşıyor.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler
Doğru Beslenme Depresyonu Engelliyor

Mevsimsel depresyon doğru beslenme ve doğru egzersizle engellenebilir. Beslenmenin depresyona etkisi, mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormonunun salgılanmasını sağlayan besinlerin tüketilmesi ile açıklanabilir. Seratonin salgılanmasını sağlayan besinler, triptofan, magnezyum, omega-3 yağ asitleri ve çinko içeren besinlerdir. Beslenme Programınıza bu besin maddelerinden zengin yiyecekleri ekleyerek ve sıklıkla tüketerek mevsimsel depresyonu engelleyebilirsiniz.

Sonbahar ve Kış Aylarında Sofranızdan Acıyı Eksik Etmeyin

Seratonin beyin tarafından sentezlenerek vücudun duygu durumlarını, uyku düzenini ve iştah durumunu ayarlayan özel bir hormondur. Seratonin sentezlenirken beynin kullandığı amino asit triptofandır. Triptofandan zengin besinler tüketildiğinde beynin seratonin hormonu sentezleme yeteneği artar. Triptofandan zengin bir besin olan çikolata yendiğinde kişinin kendini mutlu hissetmesinin nedeni, beynin seratonin salgılama yeteneğinin artışıdır. Aynı şekilde yeşil sivri biber ve kırmızı pul biber tüketildiğinde ağızda yanma hissi oluşur. Ağızda oluşan yanma hissi beyinden endorfin hormonu salgılanmasını uyarır. Endorfin hormonu kişinin kendini mutlu hissetmesine neden olur. Acı tüketen bireylerin depresyonla mücadele etme kabiliyetleri artar.

Depresyonun Savaşçı Neferleri: Yumurta, Kivi, Muz

Depresyonun engellenmesinde etkin olan seratoninin beyinden sentezlenmesini sağlayan çinko, magnezyum, triptofan ve omega-3 içeren besin maddeleridir. Bu maddelerden zengin olan besinlerin başında kivi, muz ve yumurta gelmektedir. Bu besinlere ek olarak hindi eti, keten tohumu, badem, ceviz, ananas, domates, balık, soya gibi besinlerde seratonin sentezlenmesini sağlayan maddelerden zengindir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında günlük beslenme programınıza bu besinleri ekleyerek ve düzenli tüketerek depresyondan uzak kalabilirsiniz.

Depresyonu Önlemek İçin Diğer Bir Hormon: Melatonin

Melatonin hormonu vücudun biyolojik ritmini düzenleyen ve özellikle geceleri salgılanan karanlığı seven bir hormondur. Bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve kişinin ruh halini düzeltici etkisi de vardır. Melatoninden zengin besinler, ceviz, fındık, badem, kızılcık, vişne, papatya ve anason gibi kaynaklardır. Yatmadan önce tüketeceğiniz 1 bardak papatya çayı gevşemenizi sağlayarak rahat bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır.